יום שישי, 1 בינואר 2010

אבודים מחדש - סיכום עונה 3


הסתיימה הצפייה מחדש של עונה 3. עונה 3 התרכזה בעיקר באחרים ובגילויים דרכם על העבר של האי וקיצה של יוזמת דהארמה. נחשפנו גם לסיפורו המיוחד של דזמונד ומה שקורה לו כתוצאה מאירועי הסיום של העונה הקודמת. וכמובן הסיום הסוער כשנדמה לנו שההצלה הגיעה... אלו הנקודות המעניינות שעלו בסקירות השבועיות.

פ
רק 1 - בין שתי ערים
בן: אם תרוץ, אתה יכול להגיע לחוף בשעה. אית'ן, לך לגוף המטוס. ייתכן ויהיו ניצולים. ואתם חלק מהם. אתם נוסעים מהטיסה. אתם בהלם. תמציאו סיפור הולם אם הם ישאלו. תישארו שקטים אם הם לא. תאזינו, תלמדו, ואל תתערבו. אני רוצה רשימות תוך שלושה ימים. לכו.


שוב, פתיחת עונה שזורקת אותנו למקום לא מוכר, אנחנו בטוחים שזה מחוץ לאי, ופתאום... רעידת אדמה, כולם יוצאים החוצה, והפלא ופלא - כפר דהארמה (שבינתיים הוא כפר האחרים, כי אנחנו לא מכירים את ההיסטוריה...). שם הפרק, על שם רומן היסטורי מפורסם של צ'ארלס דיקנס -
"בין שתי ערים". העלילה בספר מתרכזת בשנים שהובילו למהפכה הצרפתית המסתיימות במשטר הטרור של היעקובינים. תחילת הרומן בכליאתו של דוקטור מאנט בשנת 1757 וסופו כ-36 שנים אחר כך, בהעמדתו לדין של צ'ארלס דארניי. שורות הפתיחה של הרומן "זה היה הטוב שבזמנים, זה היה הרע שבזמנים...", ושורות הסיום "מעשה זה שאני עושה הוא טוב הרבה יותר ממה שעשיתי מעולם...", הן בין המפורסמות ביותר בספרות בשפה האנגלית.

פרק 2 - בלרינת הזכוכית
בן: הטיסה שלכם התרסקה ב-22 בספטמבר, 2004. היום ה-29 בנובמבר. זה אומר שהיית על האי שלנו במשך 69 יום. כן, יש לנו קשר עם העולם החיצון, ג'ק. ככה אנחנו יודעים שבמשך 69 היום האלו חבריך האמריקאים בחרו מחדש את ג'ורג וו. בוש, כריסטופר ריב נפטר, הבוסטון רד סוקס זכו באליפות העולם.

האירועים שבן מדבר עליהם: כריסטופר ריב מת ב-10 באוקטובר, בוש נבחר שוב ב-2 לנובמבר, והרד סוקס זכו באליפות ב-27 באוקטובר. ג'ולייט מדברת על כך שישוטו במעגלים, זה כנראה מה שקרה לדזמונד, בגלל המגנטיות שיש באי.

פרק 3 - הנחיות נוספות
צ'ארלי: מה, אתה לא יכול לדבר ג'ון? אתה אילם? אני מצטער על כך. אז איפה אקו ודזמונד? הם גם אילמים ובונים כל מיני מבנים? אני יודע, אתה לא יכול לדבר. אתה צריך לדבר? אליי? מה אתה רוצה לעשות--? חול? אתה צריך לדבר אל החול? עצים? כן, שמעתי שהם בעלי שיחה מצויינים. היי! אני לא מבין! עם מי אתה צריך לדבר? הכנסייה? השמיים? האי? האי? אתה צריך לדבר אל האי?

איך לוק, אקו ודזמונד ניצלו מקריסת הצוהר, למה לוק נהיה אילם זמנית, ומה קרה לבגדיו של דזמונד לאחר הקריסה של הצוהר (בקיצור, מה קרה שם...)? "הפירוק" חלק א'... אנחנו עדים לעוד פעמיים שקורה דבר דומה על האי - כשמזיזים את הגלגל, ובתקרית. ראינו מה קורה בערך שמזיזים את הגלגל וזה נראה לא קשור... אבל זה נראה לי כן קשור לתקרית. ראינו שכתוצאה ממה שקרה, דזמונד, שהיה הכי קרוב ל"מרכז האלקטרומגנטי" קפץ כמה ימים קדימה, בעוד לוק ואקו רק איבדו את הכרתם. אני חושב שהתקרית, או יותר נכון הפצצה, תגרום למשהו דומה לזה שנגרם ממפתח האל-כשל, רק בקנה מידה יותר גדול. זה אכן יתקן את הפריצה האלקטרומגנטית (זמנית), ויהיה השראה לבניית האל-כשל בברבור (ועל כן הדמיון!!!!) כל מי שקרוב לאירוע, יקפוץ קדימה בזמן, אבל הרבה זמן, כי זה יהיה אירוע יותר גדול מהסיבוב של מפתח האל-כשל. מה שאומר ש"הם באים" של ג'ייקוב אכן מתכוון אל גיבורינו (מרביתם...). לדעתי, הארלי לא יהיה קרוב, כי הוא לא נראה בסצנת סיום, בקרב עם דהארמה. זוכרים את הציפור שקוראת להארלי בשמו? ("מיד לאחר שהיא חירבנה זהב"...) אז נראה לי מאוד שאכן להארלי יהיה זמן איכות איתה... בקשר למיילס, אני לא בטוח, אבל יכול להיות שהם שניהם ישארו (הרי שניהם קשורים לעולם המתים, אולי זה הקשר..??). בקשר לבגדים של דזמונד... מעניין מה זה אומר על גיבוריינו שיקפצו בזמן? או שזה סתם היה רמז למסע בזמן (כמו שליחות קטלנית...), אבל לא משהו שחייב לקרות... בקשר לאילמות של לוק... זה כנראה תעלול של היריב של ג'ייקוב שמנצל את המקרה כדי לגרום ללוק לבנות את "ביתן ההזעה" וממש "לבקש" שישתלו לו מחשבות בראש...

פרק 4 - כל אדם לעצמו
סוייר: המקום הקטן הזה שתמיד רצינו, ג'ורג'?
בן: סליחה?
סוייר: מה, אתה לא קורא? זה מעל עכברים ואנשים. אתה תאהב את זה -- הורגים שם כלבלבים.


זהו הפרק השני הנושא שם שנלקח מהמונולוג המפורסם של ג'ק... הוא אומר "כל אדם לעצמו לא הולך לעבוד. אם לא נוכל לחיות ביחד, אנחנו נמות לבד". טום מדבר על כך שכבר יומיים מאז ש"השמיים נהיו סגולים" (כשדמונד סובב את המפתח), התקשורת שלהם לא עובדת. בסוף העונה אנחנו מגלים שהבעיה בתקשורת נובעת מתחנת המראה.

פרק 5 - מחיר החיים
אקו: אני לא מבקש מחילה, אבי. כי לא חטאתי. עשיתי רק מה שהייתי צריך כדי לשרוד. ילד קטן שאל אותי פעם אם אני אדם רע. אם הייתי יכול לענות לו עכשיו, הייתי אומר לו שכשאני הייתי ילד קטן, הרגתי אדם כדי להציל את חיי אחי. אני לא מצטער על כך. אני גאה בזה! לא ביקשתי את החיים שניתנו לי. אך הם ניתנו לי בכל זאת. ועם זה... עשיתי את המיטב.

למה המפלצת הרגה את אקו רק במפגש השני שלהם? מה משמעות החזיונות של יימי שאקו ראה? למה אקו התכוון שהוא אמר "אתם/אתה הבאים בתור"? שלושת השאלות האלו קשורות מאוד אחת בשנייה. אז כמו שטענתי פעם זה היה נסיון השתלטות שנכשל, ואני ארחיב. בפעם הראשונה שאקו פגש במפלצת היא סרקה אותו, כהכנה להשתלטות. ואז הניסיון החל כשהיא משתמשת ביימי כדי לפתות את אקו (כמו בכריסטיאן בניסיון על ג'ק) החזיונות של יימי הם בסך הכל הניסיון לפתות אותו ולבדוק אותו יותר ל"עומק". בזכות האמונה החזקה של אקו, הניסיון נכשל, וכתוצאה מזה המפלצת הורגת אותו. למרות שהרבה חושבים שאקו התכוון ל"אתם הבאים בתור", כלומר הניצולים. אני חושב שהוא התכוון אך ורק ללוק ("אתה הבא בתור"), ואת התוצאות של זה אנחנו רואים בעונה 5...

פרק 6 - אני מסכימה
בן: ובכן, ג'ק. אני מאוד מאוכזב מההחלטה שלך.
ג'ק: ובכן, בן. לפחות לא תהיה מאוכזב
להרבה זמן.

מי נמצא ברשימה של ג'ייקוב, ולמה ג'ק לא נמצא ברשימה? זה שג'ק לא נמצא ברשימה מתגלה בפרק הזה, בפרק 12 של העונה ("משלוח אוויר) אנחנו מגלים שגם קייט לא ברשימה, מכאן לדעתי, בן הוא זה שבחר אלו אנשים לחטוף במקרה הזה, ועל סמך ההיכרות שלו איתם מהעבר (כפי שמתגלה בעונה 5). ברשימה האמיתית נמצאים אלו שאין להם השפעה על האירועים בעתיד, לדעתי, ולכן אולי ניתן לחשוף בפניהם את "סודות האחרים"...

פרק 7 - לא בפורטלנד
ריצ'ארד אלפרט: ובכן, למעשה, אנחנו לא בדיוק -- בפורטלנד.

הסרטון בחדר 23 ללא ספק אינו שייך לדהארמה, היות ומופיע המשפט "אלוהים אוהב אותך כשם שהוא אוהב את ג'ייקוב". וכשהסרטון של חדר 23 מושמע אחורנית, נשמעת בבירור אישה שאומרת: "רק שוטים משועבדים לזמן ולמרחב". האחרים משתמשים ב"מעבדות מיטלוס" ככיסוי שלהם לפעילות מחץ לאי. mittelos זוהי אנגרמה ל-lost time, זמן אבוד.

פרק 8 - הבזקים אל מול עינייך
ווידמור: זהו מק'קאצ'ן בן 60, על שמו של אנדרסון מק'קצ'ן, אדמירל נערץ מהצי המלכותי. הוא פרש עם יותר מדליות מכל איש עד אז ומאז -- עבר להרי סקוטלנד לשנות הפרישה שלו. אדמירל מק'קוצ'ן היה אדם גדול, יום. זהו הגדול בהישגיו. הלגימה הזו שווה יותר ממה שתוכל להרוויח בחודש. לחלוק אותה איתך יהיה בזבוז, ועלבון לאדם הגדול שייצר אותו -- כי אתה, יום, אף פעם לא תהיה איש גדול.

מדוע היו לדזמונד הבזקים לאחר שהוא סובב את המפתח? אין ספק שזה תופעת לוואי של מה שהוא עשה, וכנראה של העובדה שהוא "נזרק" 3 ימים קדימה. לדעתי, משהו דומה יקרה לניצולים בעונה הבאה, והם יהיו במין "מקום ביניים" עד שהם יגיעו לעתיד. למה אלואיז אומרת לדזמונד שאם הוא לא ילחץ על הכפתור "כל אחד מאיתנו מת"? זה באמת מעניין, הרי ידוע ש"מה שקרה, קרה" ואי אפשר לשנות את העבר. האמנם? לא נראה לי שאלואיז לא מודעת לעניין הזה, בכל זאת, היא אמא של פאראדיי. אבל נראה לי שחלק מהייחוד של דזמונד זה היכולת כן לשנות דברים, וגם נראה לי מאוד שכל ה"ייחוד" שלו (שאנחנו מגלים עליו בעונה 5) נובע מאותה תקרית של סיבוב מפתח האל-כשל.

פרק 9 - גר בארץ נוכרייה
ג'ק: הייתי יותר מתרשם מהאנשים שלך אם היה לכם מנתח.
בן: היה לנו מנתח מצויין, ג'ק. השם שלו היה אית'ן.


מה קרה לסינדי והילדים לאחר שהם נחטפו ע"י האחרים? מעניין מאוד הסיפור שלהם, והייתי מצפה לראות אותו בעונה האחרונה. יכול להיות שעשו להם שטיפה בחדר 23 (כמו מה שראינו שקורה לקארל), אבל נראה לי יותר שזה משהו בסגנון של "פתחו להם את העיניים", או אולי מרחו אותם בערימה של שקרים... מה המשמעות של הסימן של ג'ולייט? לדעתי זה קשור למסע בזמן. או שהאחרים ידעו על כך שג'ולייט תסע בזמן, ולכן הם סימנו את ג'ולייט "הנוסעת בזמן". או שזה קשור לסיבה שהיא נוסעת בזמן לאחר שבן מזיז את הגלגל, והאחרים לא. בנוסף, הוא גם מאוד מזכיר את הגלגל הקפוא. אולי הסימן הזה זה סימן מורחב לסימן שהאחרים נושאים? ההרחבה אולי משמעותה הסרת ההגנה בפני הגלגל...?


פרק 10 - טרישה טאנקה מתה
הארלי: חבוב, הבירה הזו יושבת שם מלפני רוקי 3, אולי אפילו 2. היום הן בטח כבר רעל.
סוייר: סקלטור אוהב אותן. לחיים!
הארלי: זה לא מגניב, חבוב. לבחור הזה היתה אמא, משפחה, וחברים. אה, ושם. זה רוג'ר פועל.
סוייר: הכוונה שהוא היה פועל, טיפש אחד. זו היתה העבודה שלו. הוא היה שרת של דהארמה.
הארלי: כן, אבל אתה עדיין צריך לכבד את המתים.


היכן היה דיוויד רייס במהלך ההיעדרות בת 17 השנה שלו? האמת, לא מעניין. זה מסוג השאלות שאף תשובה לא תהיה מספיק מעניינת או טובה. מה שהוא לא עשה, בטוח לא היה קשור לסדרה...

פרק 11 - הקלד 77
סעיד: מה קרה ליוזמת דהארמה.
מיקאל: כולם מתים, כמובן. הם פתחו בטיפשותם מלחמה כנגד העויינים, הם קראו לזה הטיהור.


מה משמעות המכתב של מיקאל? לא בטוח שיש לו משמעות... רוב התיאוריות קשורות ל... סיפור שמיקאל כותב...?! למה הפקודות בתחנת הלהבה היו מוסוות במשחק שחמט? זה נראה לי די ברור, התחנה היתה מאוד חשובה, היות שהיא מרכז הבקרה של המערכת תקשורת שלהם (ותקשורת עם העולם שבחוץ!), ולכן היה חשוב להסוות את הפקודות, במידה שהעויינים ישתלטו על התחנה. למה האחרים לא ניטרלו את החומר נפץ בתחנה? זה באמת קצת מוזר, הרי הם לא פחדו שמישהו ישתלט להם על התחנה, ובטוח שמישהו היה מוכשר לזה שם. הניחוש שלי, לאחר שמיקאל ראה את הניצולים בתנת הפנינה הוא בעצמו הפעיל מחדש את החומר נפץ כאמצעי זהירות כנגד הניצולים שלנו.

פרק 12 - משלוח אוויר
מיקאל: לא הייתם ברשימה כי אתם פגומים -- כי אתם כועסים -- וחלשים ומפוחדים.

סוף סוף אנחנו מבינים את מי כריסטיאן ביקר באוסטרליה - את דודה של קלייר (למרות שפה אנחנו רואים את האירועים שקדמו לכך). אני חושב שהנוכחות שלו באוסטרליה כל כך סמוך לטיסה עליה עלתה קלייר מעידה על כך שהוא זה שדיבר עם המדיום מלקין, ושכנע אותו לרמות את קלייר.

פרק 13 - האיש מטלהאסי
בן: ועכשיו יש לך ברירה. כי אם תעצור ואם תחשוב, אני יכול להראות לך דברים. דברים שאני יודע שאתה רוצה לראות נואשות. תן לי להציג את זה בצורה שתבין. תדמיין קופסא. אתה יודע משהו על קופסאות, לא כך, ג'ון? מה אם הייתי אומר לך שבמקום כלשהוא על האי הזה, ישנה קופסא מאוד גדולה... וכל מה שדמיינת, כל מה שרצית שיהיה בתוכה, כשאתה פותח את הקופסא הזו, שם זה יהיה. מה תגיד על זה, ג'ון?
לוק: אני אומר שאני מקווה שהקופסא הזו גדולה מספיק כדי שתדמיין לעצמך צוללת חדשה.


לוק נופל מהקומה השמינית. את הדבר הבא שקורה אנחנו מגלים בסוף עונה 5.

ג'ייקוב בא ללוק ו...? מעיר אותו? מחייה אותו?

פרק 14 - חשיפה
ארזט: כולכם יצאתם משליטה. החזירים הולכים כאן, הא? החזירים הולכים!

היוצרים אישרו שעכבישי המדוזה היו התגשמות המפלצת (אפשר לשמוע את הרעש שלה ממש לפני שהם מגיעים). ניקי מבקשת מפאולו שהם לא יגמרו ככה כשהם רואים את שאנון ובון רבים בשדה התעופה. למרות זאת, שני הזוגות מתים על האי.

פרק 15 - נותרה מאחור
ג'ולייט: יש לנו מצלמות בכלובים, קייט. בכולם. הוא ראה אותך, אותך ואת סוייר. הסיבה שג'ק אמר לך לא לחזור היא לא כי הוא לא רצה שתיפגעי, הסיבה היא כי שברת את ליבו.

מה היו הבזקי האור שנראו כשהמפלצת התקרבה לג'ולייט וקייט? כנראה שזו יכולת סריקה שיש למפלצת. האם המפלצת "קלטה" את התפקיד שיש לג'ולייט (בפיצוץ הפצצה) ולכן לא הרגה את שתי הנשים? אני חושב שכן... מדוע המפלצת נעצרה ע"י מחסום הקול? פשוט מאוד, המטרה היחידה של הגדר היא נגד המפלצת. לא בני אדם! בפרק "לה פלאור" בעונה 5, כשריצ'ארד מגיע אל הצריפים ששל דהארמה, הוראס שולח את פיל לתחנת החץ כדי שיפעיל את "התקנה הכבדה" ושלא ישכח להפעיל את הגדר על המקסימום. זה רמז עבה למפלצת, ולכך שהגדר היא הגנה כדי שהיא לא תתקוף אותם.

פרק 16 - אחת מאיתנו
ג'ולייט: אתם יודעים מה מעניין? ששניכם כעת משטרת המוסר של המחנה. אני סקרנית, סעיד, מתי סיפרת לכולם על החוף בדיוק כמה אנשים עינית בחייך? הם יודעים על בצרה? ואני לא בטוחה שהדבר הראשון שעשית כשהגעת לפה, ג'יימס, זה לכנס את כולם במעגל ולספר להם על האיש שהרגת בדם קר בלילה לפני שעלית למטוס. אז למה שלא נדלג על החלק בו שניכם מנסים להיות צדיקים.

שאלת השאלות למה נשים מתות על האי? אחת משאלות המיליון, וללא ספק מעניינת. הנה כמה תיאוריות (ממש לא כולן!), לא שלי (עם שינויים קלים ותוספות, שלי..):
תקלה ביכולות הריפוי של האי - בפרק "האישה האחרת" בעונה 4, ג'ולייט אומרת לבן שמערכת החיסון תוקפת את העובר. בנוסף, אנחנו יודעים שאנשים מחלימים מהר על האי (בעוד אחרים מסויימים נהיים חולים). האם יכול להיות שזה קשור? לדעתי, לא.
רצון האי" - כלומר, האם יכול להיות שג'ייקוב (או יריבו) מעניש את אוכלסיית האי? לא סביר בעייני האמת.
תיאוריית "לולאת הזמן" - יש איזו תיאוריה שהאי נמצא בלולאת זמן נצחית ולכן, מכל מיני סיבות, נשים לא יכולות ללדת. או כי הן זקנות ממה שהן נראות, או כי זה יוצר פאראדוקס מסויים. גם לא סביר במיוחד. מה שכן... קייט מקבלת טלפון ממי שנשמעת כמו קלייר, שמתחננת שלא תחזיר את אהרון אל האי. האם זה כדי למנוע משהו? מצד שני, האחרים נראים מחוסנים בפני המעברים בזמן שקרו בעונה 5. אולי זה כי הם נמצאים במעבר משל עצמם?
כתוצאה מהטיהור - אין יותר מדי מה להרחיב, אבל לא נראה לי...
מאז התקרית - קרה משהו באי מאז התקרית, ותחנת הברבור (או יותר נכון מה שנמצא מתחתיה) משחרר אנרגיה אלקטרומגנטית שלילית וזה מה שגורם לבעייה. מה שגם תומך בכך היא העובדה שהאחרים לא מכירים, או לא יודעים יותר מדי את תחנת הברבור. זו התיאוריה הכי הגיונית לדעתי.
הרס הפסל - מאז שהפסל נהרס, בגלל שהוא של האלה האחראית לפריון, יש בעיית ילודה. האמת, ממש לא...

פרק 17 - מלכוד-22
1. 2. " 3. 4. 5. 6. ג'ק: מאיפה השגתם את השולחן?
סוייר: אתה לא מזהה אותו? נפל מהשמיים כשהם
הפכו סגולים. אם לא נשחק כל 108 דקות, האי יתפוצץ!

שם הפרק, על שם הספר
מלכוד-22. הביטוי "מלכוד-22" קיבל זה מכבר משמעות של מצב אבסורדי בו נדרש לבצע שתי פעולות, שכל אחת מחייבת תחילה את ביצוע הפעולה האחרת. בדומה דזמונד חווה חיזיון לעתיד שבעזרתו הוא יוצא למצוא את נעמי. ללא החיזיון הזה הוא לא היה יודע על קיומה, מה שיוצר לנו פרדוקס של יצירה. זהו עוד רמז לעתיד, ובעונה 5 אנחנו מבינים שהרבה ממה שקורה על האי זהו פרדוקס יצירה (מסוגים שונים). כמו למשל, המצפן של לוק, לוק מנהיג האחרים, ועוד.... החיזיון הזה שונה מהחזיונות שהיה לו של צ'ארלי, שם הוא ניסה למנוע את העתיד שהוא ראה בחיזיון, ופה הוא ניסה לגרום לו. מה טיב הקשר בין האח קמפבל לגברת הוקינג? שאלה קשה, בייחוד מפני שאין יותר מדי מידע שעוזר לפתור אותה. יכול להיות שהאח קמפבל מכיר את אלואיז מימי האי? אנחנו לא יודעים את שמו הפרטי, האם הוא מישהו שהכרנו מהעבר (שראינו בעונה 5)? יש כאלה שחושבים שהוא דהארמה, אבל לא נראה לי.


פרק 18 - .D.O.C
נעמי: לא, טיסה 815. הם -- הם מצאו את המטוס. לא היו ניצולים. כולם מתו.

כשסאן נכנסת למשרד של אביה הוא מדבר בקוריאנית, והשיחה לא מתורגמת. למרות זאת, היא מאוד מעניינת...
위조된 운송 허가증은 저희가 아직 받지 못했습니다, 회장님.
עובד: לא קיבלנו את אישור ההעברה המזויף עדיין, מר פאיק.
한소 재단에서 우리 측에서 장비를 제공하지 않았다고 난리 났다는데…!
מר פאיק: שמעתי שבקרן האנסו כועסים מאוד בגלל העובדה שהצד שלנו לא הציע את הציוד.
זהו הרמז הראשון בסדרה לגבי הקשר בין מר פאיק ויוזמת דהארמה. קשר שנחשף גם בחווית אבודים בין עונה 2 ל-3. מהו הציוד אותו מר פאיק סיפק ליוזמת דהארמה? התשובה נחשפה בחוויית אבודים - ספינת הרפואה "הלגוס אנטוניוס".

פרק 19 - תא המעצר
אנתוני קופר: שכבת עם אמא שלי ואז גנבת את כל הכסף של אבא שלי. אז הוא התרגז והוא הרג את אמא שלי ואז הוא הרג את עצמו -- בלה, בלה, בלה, בלה.

החורבות שנראים בפרק הם עוד רמז לתרבות העתיקה שכנראה היתה על האי. יחד עם המקדש, הבאר, המנהרות והפסל.

פרק 20 - האדם מאחורי הפרגוד
בן: מפה אני באתי, ג'ון. אלו האנשים שלי. יוזמת דהארמה. הם באו לכאן בחיפוש אחר הרמוניה, אך לא יכלו לחיות בדו-קיום עם תושביו המקוריים של האי. וכשהיה ברור שצד אחד חייב ללכת, צד אחד חייב לעבור טיהור, עשיתי מה שהייתי חייב. הייתי אחד מהאנשים שהיו חכמים מספיק כדי להבטיח שאני לא אגמור בבור הזה. מה שעושה אותי הרבה יותר חכם ממך, ג'ון.


זה לא ג'ייקוב!!

איך ג'ייקוב מתקשר עם האחרים? נראה לי מאוד שהאחרים לא ממש פוגשים אותו לעיתים קרובות. אולי הם מיחסים כל מיני תופעות אליו (כמו שהיהודים עושים לאלוהים), כמו המחלה של בן, או ההבראה של לוק. מה שבטוח שאם כבר מישהו מתקשר איתו - זהו ריצ'ארד. כמו שבן אמר לג'ייקוב בסוף עונה 5: "ריצ'ארד היה מביא לי את הוראותיך". מדוע היתה רעידת אדמה בזמן חדירת העויינים כשבן היה בכיתה? כנראה שהר הגעש, כמו כל האי הזה, ניתן לויסות איכשהוא ע"י בני אדם. היכן הר הגעש שאוליביה הזכירה, ומתי הוא התפרץ? היוצרים אמרו לאחר הפרק שתפקיד הר הגעש בסדרה הוא פחות חשוב משל אנני... אבל עדיין "מפוצץ". אין ספק שנראה את ההר געש בעונה האחרונה. מה היה פשר הופעת אימו של בן? היוצרים אמרו שההתגלות של אמילי היא מעשה האי אבל לא של המפלצת... והאמת שזה די הגיוני. כלומר, המפלצת מתחזה לאנשים שמתו על האי, ואמילי לא מתה על האי. למעשה, זה המקרה היחיד של התגלות של מת בסדרה שגופתו אינה על האי. מעבר לזה.. האם יכול להיות שג'ייקוב עצמו מנסה להתערב ולהשפיע על בן? מה קרה לאנני? לדעתי היא עזבה יחד עם רוב הילדים כמו שראינו בעונה 5. יש עליה מלא תיאוריות (איימי היא הארפר וכו'), היוצרים אמרו שלאנני יש תפקיד משמעותי בחייו של בן. אולי התפקיד הזה הוא איסוף מידע מחוץ לאי...? יש מצב שנגלה יותר עליה בעונה האחרונה. מה באמת קורה בבקתה? ללא ספק הדמות שם היא היריב של ג'ייקוב או קורבן אחר של האי שהוא מתחזה אליו, וזהו חלק ממסע התעתועים שלו בלוק, וכנראה גם ב-בן.

פרק 21 - מצעד הלהיטים
ג'ק: מחר בלילה אנחנו מפסיקים להתחבא, אנחנו מפסיקים לרוץ, אנחנו מפסיקים לפחד מהם, כי כשהם יופיעו, אנחנו הולכים לפוצץ אותם לעזאזל!

דזמונד ראה חיזיון של קלייר ואהרון עולים על מטוס אם צ'ארלי ימות, ואח"כ זה לא קורה. לדעתי, זה מראה שיש יד מכוונת ל"נבואות" האלו, ומטרתן לגרום לדברים מסויימים לקרות. לדזמונד להציל את נעמי, ולניטרול תחנת המראה. הדרך של היריב של ג'ייקוב היא בעזרת המתים, אולי גם בעזרת חזיונות? לדעתי, זה העניין... ראינו שהיו ל-לוק חזויונות בפרק "הנחיות נוספות" כמו גם בפרק "קדחת הבקתה", ושם נראה היה שהיריב של ג'ייקוב הוא המנחה.

פרק 22 - מבעד למראה, חלקים 1 ו-2
ג'ק: אנחנו חייבים לחזור!

מהו המקדש, ולמה האחרים הולכים לשם? החלק המעניין בסיפור שיש למקדש סמל של דהארמה. כלומר, גם הם ידעו עליו. נראה לי שהמקדש הוא מקום נוסף שנשאר מאותה תרבות עתיקה שהיתה על האי. כנראה אפילו שיש לו סגולות כלשהן, היות שנאמר שהמפלצת מגנה עליו. אין ספק שחלק משמעותי מהעונה הבאה יהיה קשור למקום הזה. אולי אפילו זהו המקום מפלט של היריב של ג'ייקוב (כמו שהרגל היא של ג'ייקוב). אם כך זה הגיוני שהמפלצת מגנה על המקום הזה, אבל אז איך האחרים הגיעו לשם? הרי הם בשירות ג'ייקוב... או שלא? איך וולט הופיע בפני לוק? היוצרים אישרו שזו הופעה של המפלצת... כנראה המפגש של לוק עם וולט בעונה 5 נועד לאשר את זה שתפקידו של וולט הסתיים....

זו היתה עונה 3. עונה מצויינת שפתחה הרבה שאלות חדשות על ההיסטוריה של האי. ניתן עדיין לצפות בסיקורים לפרקים בפורום של אבודים. זהו האשכול המרכז את כל האשכולות בנושא - http://www.fxp.co.il/showthread.php?t=4073753

נמסטה!

אין תגובות: